RAF Electronic Hardware M3016-PH-3.70-0.90-3.00
Part No.:
M3016-PH-3.70-0.90-3.00
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
M3016-PH-3.70-0.90-3.00.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN PHEN
Shipping
Inventory:0
Comments
M3016-PH-3.70-0.90-3.00 Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.118" (3.00mm)
Diameter - Outside:
0.236" (5.99mm)
Diameter - Shoulder:
0.146" (3.70mm)
Thickness - Overall:
0.087" (2.20mm)
Length - Below Head:
0.035" (0.89mm)