RAF Electronic Hardware M3020-N-5.9-1.7-5.2
Part No.:
M3020-N-5.9-1.7-5.2
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
M3020-N-5.9-1.7-5.2.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Shipping
Inventory:0
Comments
M3020-N-5.9-1.7-5.2 Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.205" (5.20mm)
Diameter - Outside:
0.394" (10.01mm)
Diameter - Shoulder:
0.232" (5.90mm)
Thickness - Overall:
0.118" (3.00mm)
Length - Below Head:
0.067" (1.70mm)