RAF Electronic Hardware M3042-N-5.5-10.0-3.2
Part No.:
M3042-N-5.5-10.0-3.2
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
M3042-N-5.5-10.0-3.2.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Shipping
Inventory:0
Comments
M3042-N-5.5-10.0-3.2 Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.126" (3.20mm)
Diameter - Outside:
0.394" (10.01mm)
Diameter - Shoulder:
0.217" (5.50mm)
Thickness - Overall:
0.457" (11.60mm)
Length - Below Head:
0.394" (10.00mm)