RAF Electronic Hardware M3043-BN-7.9-3.9-6.0
Part No.:
M3043-BN-7.9-3.9-6.0
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
M3043-BN-7.9-3.9-6.0.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Shipping
Inventory:0
Comments
M3043-BN-7.9-3.9-6.0 Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.236" (6.00mm)
Diameter - Outside:
0.433" (11.00mm)
Diameter - Shoulder:
0.311" (7.90mm)
Thickness - Overall:
0.217" (5.50mm)
Length - Below Head:
0.154" (3.90mm)