RAF Electronic Hardware M3396-SS-20
Part No.:
M3396-SS-20
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
M3396-SS-20.pdf
Description:
METRIC SHOULDER SCREWPASSIVATE8M
Shipping
Inventory:0
Comments
M3396-SS-20 Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Shoulder Screw
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Hex
Features:
Thread Size:
M4x0.7
Head Diameter:
0.315" (8.00mm)
Head Height:
0.156" (3.96mm) 5/32"
Length - Below Head:
0.812" (20.62mm)
Length - Overall:
0.968" (24.59mm)