Essentra Components MBRP1-030-01
Part No.:
MBRP1-030-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
MBRP1-030-01.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.133 NYLON NRTL
Shipping
Inventory:3,880
Comments
MBRP1-030-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, MBR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
0.118" (3.00mm)
Rivet Length:
0.133" (3.38mm)
Head Diameter:
0.400" (10.16mm)
Head Height:
0.090" (2.29mm)
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.030" (0.76mm)