Essentra Components MBRP1-100-01
Part No.:
MBRP1-100-01
Datasheet:
MBRP1-100-01.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.205 NYLON NRTL
Shipping
Inventory:890
Comments
MBRP1-100-01 Specifications
Rivet Diameter:
0.118" (3.00mm)
Rivet Length:
0.205" (5.20mm)
Head Diameter:
0.400" (10.16mm)
Head Height:
0.090" (2.29mm)
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.100" (2.54mm)