Essentra Components MBRP1-187-01
Part No.:
MBRP1-187-01
Datasheet:
MBRP1-187-01.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.291 NYLON NRTL
Shipping
Inventory:1,274
Comments
MBRP1-187-01 Specifications
Rivet Diameter:
0.118" (3.00mm)
Rivet Length:
0.291" (7.39mm)
Head Diameter:
0.400" (10.16mm)
Head Height:
0.090" (2.29mm)
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.187" (4.75mm) 3/16"