Essentra Components MBRP1-250-01
Part No.:
MBRP1-250-01
Datasheet:
MBRP1-250-01.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.354 NYLON NRTL
Shipping
Inventory:980
Comments
MBRP1-250-01 Specifications
Rivet Diameter:
0.118" (3.00mm)
Rivet Length:
0.354" (9.00mm)
Head Diameter:
0.400" (10.16mm)
Head Height:
0.090" (2.29mm)
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.250" (6.35mm) 1/4"