onsemi MCP3022.300
Part No.:
MCP3022.300
Manufacturer:
onsemi
Category:
Triac, SCR Output Optoisolators
Package:
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
MCP3022.300.pdf
Description:
ISOL 5.3KVRMS 1CH TRIAC OUT 6DIP
Shipping
Inventory:0
Comments
MCP3022.300 Specifications
Manufacturer
onsemi
Series:
Package/Case:
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Type:
Triac
Zero Crossing Circuit:
No
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5300Vrms
Voltage - Off State:
400 V
Static dV/dt (Min):
Current - LED Trigger (Ift) (Max):
10mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Current - Hold (Ih):
200µA
Turn On Time:
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
Current - DC Forward (If) (Max):
60 mA