Essentra Components MMB-125-01
Part No.:
MMB-125-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
MMB-125-01.pdf
Description:
MOUNTING BUTTON 0.330" NYLN NRTL
Shipping
Inventory:15,511
Comments
MMB-125-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, MMB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Mounting Button
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.330" (8.38mm)
Head Diameter:
0.270" (6.86mm)
Head Height:
0.040" (1.02mm)
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.080" ~ 0.100" (2.03mm ~ 2.54mm)