Essentra Components MMB-187-01
Part No.:
MMB-187-01
Datasheet:
MMB-187-01.pdf
Description:
MOUNTING BUTTON 0.430" NYLN NRTL
Shipping
Inventory:1,047
Comments
MMB-187-01 Specifications
Rivet Length:
0.430" (10.92mm)
Head Diameter:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height:
0.087" (2.21mm)
Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Grip Range:
0.098" ~ 0.157" (2.50mm ~ 4.00mm)