Essentra Components MMB-187-01BK
Part No.:
MMB-187-01BK
Datasheet:
MMB-187-01BK.pdf
Description:
MOUNTING BUTTON 0.430" NYLON BLK
Shipping
Inventory:968
Comments
MMB-187-01BK Specifications
Rivet Length:
0.430" (10.92mm)
Head Diameter:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height:
0.087" (2.21mm)
Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Grip Range:
0.098" ~ 0.157" (2.50mm ~ 4.00mm)