Essentra Components MMB-250-01
Part No.:
MMB-250-01
Datasheet:
MMB-250-01.pdf
Description:
MOUNTING BUTTON 0.640" NYLN NRTL
Shipping
Inventory:4,292
Comments
MMB-250-01 Specifications
Rivet Length:
0.640" (16.26mm)
Head Diameter:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height:
0.087" (2.21mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.098" ~ 0.220" (2.50mm ~ 5.59mm)