Essentra Components MMB-250-01BK
Part No.:
MMB-250-01BK
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
MMB-250-01BK.pdf
Description:
MOUNTING BUTTON 0.640" NYLON BLK
Shipping
Inventory:2,454
Comments
MMB-250-01BK Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, MMB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Mounting Button
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.640" (16.26mm)
Head Diameter:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height:
0.087" (2.21mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.098" ~ 0.220" (2.50mm ~ 5.59mm)