Essentra Components MNI-M2.5-1.3
Part No.:
MNI-M2.5-1.3
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
MNI-M2.5-1.3.pdf
Description:
WASHER SHOULDER M2.5 NYLON
Shipping
Inventory:6,478
Comments
MNI-M2.5-1.3 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, MNI
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
M2.5
Diameter - Inside:
0.114" (2.90mm)
Diameter - Outside:
0.248" (6.30mm)
Diameter - Shoulder:
0.138" (3.51mm)
Thickness - Overall:
0.098" (2.50mm)
Length - Below Head:
0.051" (1.30mm)