Essentra Components MNI-M2.5-3.6
Part No.:
MNI-M2.5-3.6
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
MNI-M2.5-3.6.pdf
Description:
WASHER SHOULDER M2.5 NYLON
Shipping
Inventory:745
Comments
MNI-M2.5-3.6 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, MNI
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
M2.5
Diameter - Inside:
0.110" (2.79mm)
Diameter - Outside:
0.280" (7.11mm)
Diameter - Shoulder:
0.150" (3.80mm)
Thickness - Overall:
0.201" (5.10mm)
Length - Below Head:
0.142" (3.60mm)