Isocom Components 2004 LTD MOC3009G
Part No.:
MOC3009G
Manufacturer:
Isocom Components 2004 LTD
Category:
Triac, SCR Output Optoisolators
Package:
6-DIP (0.400", 10.16mm)
Datasheet:
MOC3009G.pdf
Description:
6PIN RANDOM PHASE TRIAC, OPTOCOU
Shipping
Inventory:0
Comments
MOC3009G Specifications
Manufacturer
Isocom Components 2004 LTD
Series:
MOC3009
Package/Case:
6-DIP (0.400", 10.16mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Type:
Triac
Zero Crossing Circuit:
No
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5300Vrms
Voltage - Off State:
250 V
Static dV/dt (Min):
10V/µs (Typ)
Current - LED Trigger (Ift) (Max):
30mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Current - Hold (Ih):
100µA
Turn On Time:
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C