Isocom Components 2004 LTD MOC5007G
Part No.:
MOC5007G
Manufacturer:
Isocom Components 2004 LTD
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
MOC5007G.pdf
Description:
6PIN SCHMITT TRIGGER, SINGLE OPT
Shipping
Inventory:45
Comments
MOC5007G Specifications
Manufacturer
Isocom Components 2004 LTD
Series:
MOC500
Package/Case:
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Channels:
1
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
5300Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
Input Type:
DC
Output Type:
Tri-State
Current - Output / Channel:
50 mA
Data Rate:
1MHz
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
Rise / Fall Time (Typ):
100ns, 100ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.5V (Max)
Current - DC Forward (If) (Max):
50mA
Voltage - Supply:
16V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C