Essentra Components NSE-1207-M4-20
Part No.:
NSE-1207-M4-20
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
Description:
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M4
Shipping
Inventory:0
Comments
NSE-1207-M4-20 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
NSE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M4
Head Diameter:
0.275" (6.99mm)
Head Height:
0.102" (2.59mm)
Length - Below Head:
0.787" (20.00mm)
Length - Overall:
0.889" (22.59mm)