Essentra Components NSE-2009-M5-20
Part No.:
NSE-2009-M5-20
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
NSE-2009-M5-20.pdf
Description:
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M5
Shipping
Inventory:0
Comments
NSE-2009-M5-20 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
NSE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Flat Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M5
Head Diameter:
0.366" (9.30mm)
Head Height:
0.106" (2.69mm)
Length - Below Head:
0.787" (20.00mm)
Length - Overall:
0.893" (22.69mm)