Sharp Microelectronics PC3SD12NTZAF
Part No.:
PC3SD12NTZAF
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
Category:
Triac, SCR Output Optoisolators
Package:
6-DIP (0.300", 7.62mm), 5 Leads
Datasheet:
PC3SD12NTZAF.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP
Shipping
Inventory:0
Comments
PC3SD12NTZAF Specifications
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Type:
Triac
Zero Crossing Circuit:
No
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Voltage - Off State:
600 V
Static dV/dt (Min):
1kV/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max):
10mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):
100 mA
Current - Hold (Ih):
3.5mA
Turn On Time:
50µs (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C