SHARP/Socle Technology PC3SD12NTZAH
Part No.:
PC3SD12NTZAH
Manufacturer:
SHARP/Socle Technology
Package:
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Description:
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC DIP
Comments
PC3SD12NTZAH Specifications
Manufacturer
SHARP/Socle Technology
Series:
Package/Case:
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Static dV/dt (Min):
1kV/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max):
10mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):
100 mA
Current - Hold (Ih):
3.5mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C