Sharp Microelectronics PC3SD12YTZAF
Part No.:
PC3SD12YTZAF
Package:
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
PC3SD12YTZAF.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP
Comments
PC3SD12YTZAF Specifications
Package/Case:
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Off State:
600 V
Static dV/dt (Min):
1kV/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max):
10mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):
100 mA
Current - Hold (Ih):
3.5mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C