Essentra Components PCBEHE2-25M-01
Part No.:
PCBEHE2-25M-01
Datasheet:
PCBEHE2-25M-01.pdf
Description:
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LOCK 25MM
Comments
PCBEHE2-25M-01 Specifications
Product Status:
Active
Between Board Height:
0.984" (25.00mm)
Length - Overall:
1.606" (40.80mm)
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter:
0.217" (5.50mm) Square
Mounting Panel Thickness:
0.047" ~ 0.071" (1.20mm ~ 1.80mm)