Essentra Components PL-250-10-01
Part No.:
PL-250-10-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
PL-250-10-01.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.606 NYLON NRTL
Shipping
Inventory:790
Comments
PL-250-10-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, PL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.606" (15.40mm)
Head Diameter:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height:
0.078" (1.98mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"