Essentra Components PPR-5080B
Part No.:
PPR-5080B
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
PPR-5080B.pdf
Description:
RIVET PUSH 0.320" NYLON BLACK
Shipping
Inventory:4,023
Comments
PPR-5080B Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, PPR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Push Rivet
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.320" (8.13mm)
Head Diameter:
0.370" (9.40mm)
Head Height:
0.110" (2.79mm)
Hole Diameter:
0.201" (5.11mm)
Grip Range:
0.200" ~ 0.240" (5.08mm ~ 6.10mm)