Renesas Electronics Corporation PS2503-1-K-A
Part No.:
PS2503-1-K-A
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Package:
4-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
PS2503-1-K-A.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP
Shipping
Inventory:0
Comments
PS2503-1-K-A Specifications
Manufacturer
Series:
NEPOC
Package/Case:
4-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
200% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Max):
400% @ 1mA
Turn On / Turn Off Time (Typ):
Rise / Fall Time (Typ):
20µs, 30µs
Input Type:
DC
Output Type:
Transistor
Voltage - Output (Max):
40V
Current - Output / Channel:
30mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.1V
Current - DC Forward (If) (Max):
80 mA
Vce Saturation (Max):
250mV
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C