Essentra Components RBF-4-11.1-16
Part No.:
RBF-4-11.1-16
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
RBF-4-11.1-16.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.440" NYLON BLK
Shipping
Inventory:9,000
Comments
RBF-4-11.1-16 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, RBF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.440" (11.18mm)
Head Diameter:
0.630" (16.00mm)
Head Height:
0.080" (2.03mm)
Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Grip Range:
0.080" ~ 0.280" (2.03mm ~ 7.11mm)