Essentra Components RBF-4-15-16
Part No.:
RBF-4-15-16
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
RBF-4-15-16.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.590" NYLON BLK
Shipping
Inventory:0
Comments
RBF-4-15-16 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, RBF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.590" (14.99mm)
Head Diameter:
0.630" (16.00mm)
Head Height:
0.080" (2.03mm)
Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Grip Range:
0.220" ~ 0.420" (5.59mm ~ 10.67mm)