Essentra Components RBF-4.8-15-16
Part No.:
RBF-4.8-15-16
Datasheet:
RBF-4.8-15-16.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.590" NYLON BLK
Shipping
Inventory:3,945
Comments
RBF-4.8-15-16 Specifications
Rivet Length:
0.590" (14.99mm)
Head Diameter:
0.630" (16.00mm)
Head Height:
0.080" (2.03mm)
Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Grip Range:
0.220" ~ 0.420" (5.59mm ~ 10.67mm)