Essentra Components RBF-4-8.6-16
Part No.:
RBF-4-8.6-16
Datasheet:
RBF-4-8.6-16.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.340" NYLON BLK
Shipping
Inventory:975
Comments
RBF-4-8.6-16 Specifications
Rivet Length:
0.340" (8.64mm)
Head Diameter:
0.630" (16.00mm)
Head Height:
0.080" (2.03mm)
Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Grip Range:
0.080" ~ 0.170" (2.03mm ~ 4.32mm)