Essentra Components RBF-4.8-8.6-16
Part No.:
RBF-4.8-8.6-16
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
RBF-4.8-8.6-16.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.340" NYLON BLK
Shipping
Inventory:4,121
Comments
RBF-4.8-8.6-16 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, RBF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.340" (8.64mm)
Head Diameter:
0.630" (16.00mm)
Head Height:
0.080" (2.03mm)
Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Grip Range:
0.080" ~ 0.170" (2.03mm ~ 4.32mm)