Essentra Components RBF-6.4-11.1-16
Part No.:
RBF-6.4-11.1-16
Datasheet:
RBF-6.4-11.1-16.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.440" NYLON BLK
Comments
RBF-6.4-11.1-16 Specifications
Rivet Length:
0.440" (11.18mm)
Head Diameter:
0.630" (16.00mm)
Head Height:
0.080" (2.03mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.080" ~ 0.280" (2.03mm ~ 7.11mm)