Essentra Components RBF-7.1-15-12
Part No.:
RBF-7.1-15-12
Datasheet:
RBF-7.1-15-12.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.590" NYLON BLK
Comments
RBF-7.1-15-12 Specifications
Rivet Length:
0.590" (14.99mm)
Head Diameter:
0.470" (11.94mm)
Head Height:
0.060" (1.52mm)
Hole Diameter:
0.281" (7.14mm)
Grip Range:
0.150" ~ 0.420" (3.81mm ~ 10.67mm)