Essentra Components RBF-7.1-15-8
Part No.:
RBF-7.1-15-8
Datasheet:
RBF-7.1-15-8.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.590" NYLON BLK
Shipping
Inventory:0
Comments
RBF-7.1-15-8 Specifications
Rivet Length:
0.590" (14.99mm)
Head Diameter:
0.320" (8.13mm)
Head Height:
0.040" (1.02mm)
Hole Diameter:
0.281" (7.14mm)
Grip Range:
0.150" ~ 0.420" (3.81mm ~ 10.67mm)