Essentra Components RBF-7.1-19-16
Part No.:
RBF-7.1-19-16
Datasheet:
RBF-7.1-19-16.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.750" NYLON BLK
Shipping
Inventory:176
Comments
RBF-7.1-19-16 Specifications
Rivet Length:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Head Diameter:
0.630" (16.00mm)
Head Height:
0.080" (2.03mm)
Hole Diameter:
0.281" (7.14mm)
Grip Range:
0.270" ~ 0.560" (6.86mm ~ 14.22mm)