Essentra Components RLCBSA-12-01
Part No.:
RLCBSA-12-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
RLCBSA-12-01.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 12MM
Shipping
Inventory:1,700
Comments
RLCBSA-12-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, RLCBSA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.472" (12.00mm)
Length - Overall:
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter:
0.217" (5.50mm)
Mounting Panel Thickness:
0.020" ~ 0.039" (0.50mm ~ 1.00mm)