Essentra Components RLCBSK-16-01
Part No.:
RLCBSK-16-01
Datasheet:
RLCBSK-16-01.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 16MM
Shipping
Inventory:1,614
Comments
RLCBSK-16-01 Specifications
Series:
Richco, RLCBSK
Between Board Height:
0.630" (16.00mm)
Length - Overall:
0.988" (25.10mm)
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter:
0.213" (5.40mm)
Mounting Panel Thickness:
0.063" (1.60mm)