Renesas Electronics Corporation RV1S9160ACCSP-100C#KC0
Part No.:
RV1S9160ACCSP-100C#KC0
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
6-SOIC (0.173", 4.40mm Width), 5 Leads
Datasheet:
RV1S9160ACCSP-100C#KC0.pdf
Description:
HI-SPD OPTOCPLR SO-5
Shipping
Inventory:1,517
Comments
RV1S9160ACCSP-100C#KC0 Specifications
Manufacturer
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Number of Channels:
1
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
50kV/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Push-Pull, Totem Pole
Current - Output / Channel:
10 mA
Data Rate:
15Mbps
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
60ns, 60ns
Rise / Fall Time (Typ):
5ns, 5ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.55V
Current - DC Forward (If) (Max):
20mA
Voltage - Supply:
2.7V ~ 5.5V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C