Renesas Electronics Corporation RV1S9160ACCSP-100V#SC0
Part No.:
RV1S9160ACCSP-100V#SC0
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
6-SOIC (0.173", 4.40mm Width), 5 Leads
Datasheet:
RV1S9160ACCSP-100V#SC0.pdf
Description:
HI-SPEED OPTOCPLR SO-5
Shipping
Inventory:628
Comments
RV1S9160ACCSP-100V#SC0 Specifications
Package/Case:
Packaging:
Strip
1
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
50kV/µs
Input Type:
Output Type:
CMOS
Current - Output / Channel:
10 mA
Data Rate:
15Mbps
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
60ns, 60ns
Rise / Fall Time (Typ):
5ns, 5ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.55V
Current - DC Forward (If) (Max):
6mA
Voltage - Supply:
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C