Renesas Electronics Corporation RV1S9161ACCSP-100V#SC0
Part No.:
RV1S9161ACCSP-100V#SC0
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
6-SOIC (0.173", 4.40mm Width), 5 Leads
Datasheet:
RV1S9161ACCSP-100V#SC0.pdf
Description:
SO-5
Shipping
Inventory:1,136
Comments
RV1S9161ACCSP-100V#SC0 Specifications
Series:
RV
Package/Case:
Packaging:
Strip
1
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
100kV/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Push-Pull, Totem Pole
Current - Output / Channel:
25 mA
Data Rate:
15Mbps
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
60ns, 60ns
Rise / Fall Time (Typ):
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.54V
Current - DC Forward (If) (Max):
20mA
Voltage - Supply:
4.5V ~ 30V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C