Renesas Electronics Corporation RV1S9207ACCSP-10YC#KC0
Part No.:
RV1S9207ACCSP-10YC#KC0
Category:
Isolators - Gate Drivers
Package:
5-SMD, Gull Wing
Datasheet:
RV1S9207ACCSP-10YC#KC0.pdf
Description:
OPTOISO 5KV 1CH GATE DVR 5LSSO
Shipping
Inventory:6,880
Comments
RV1S9207ACCSP-10YC#KC0 Specifications
Package/Case:
5-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Optical Coupling
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
50kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
150ns, 150ns
Pulse Width Distortion (Max):
50ns
Rise / Fall Time (Typ):
6ns, 7ns
Current - Output High, Low:
400mA, 400mA
Current - Peak Output:
600mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.56V
Current - DC Forward (If) (Max):
20 mA
Voltage - Output Supply:
10V ~ 30V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C