Renesas Electronics Corporation RV1S9960ACCSP-10YC#KC0
Part No.:
RV1S9960ACCSP-10YC#KC0
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
8-SOIC (0.543", 13.80mm Width)
Datasheet:
RV1S9960ACCSP-10YC#KC0.pdf
Description:
HI-SPD OPTCPLR 8PIN LSDIP
Shipping
Inventory:0
Comments
RV1S9960ACCSP-10YC#KC0 Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.543", 13.80mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
1
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
7500Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
50kV/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Push-Pull, Totem Pole
Current - Output / Channel:
10 mA
Data Rate:
15Mbps
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
60ns, 60ns
Rise / Fall Time (Typ):
5ns, 5ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.55V
Current - DC Forward (If) (Max):
20mA
Voltage - Supply:
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C