Sharp Microelectronics S12ME1FY
Part No.:
S12ME1FY
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
Category:
Triac, SCR Output Optoisolators
Package:
6-DIP (0.300", 7.62mm), 5 Leads
Datasheet:
S12ME1FY.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 4KV SCR 6DIP
Shipping
Inventory:0
Comments
S12ME1FY Specifications
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Type:
SCR
Zero Crossing Circuit:
No
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
4000Vrms
Voltage - Off State:
400 V
Static dV/dt (Min):
3V/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max):
10mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):
200 mA
Current - Hold (Ih):
1mA
Turn On Time:
50µs (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C