Essentra Components SCBSST-16-01
Part No.:
SCBSST-16-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
SCBSST-16-01.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK THR STUD 1"
Shipping
Inventory:3,000
Comments
SCBSST-16-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, SCBSST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Threaded Stud
Between Board Height:
1.000" (25.40mm) 1"
Length - Overall:
1.653" (42.00mm)
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter:
Mounting Panel Thickness:
0.063" (1.60mm)