Essentra Components SFCBS-M4-10M-01
Part No.:
SFCBS-M4-10M-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
SFCBS-M4-10M-01.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 10MM
Shipping
Inventory:1,890
Comments
SFCBS-M4-10M-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, SFCBS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Screw Mount
Between Board Height:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
0.795" (20.20mm)
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.062" (1.57mm) 1/16"