Essentra Components SHSM10L60A
Part No.:
SHSM10L60A
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
Description:
NYLON M10 X 1.50 SOCKET HEAD CAP
Shipping
Inventory:0
Comments
SHSM10L60A Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Alliance Plastics, SHSM
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Hex Head
Drive Type:
Hex Socket
Features:
Thread Size:
M10x1.5
Head Diameter:
0.630" (16.00mm)
Head Height:
Length - Below Head:
2.362" (60.00mm)