Essentra Components SLP100-245-01
Part No.:
SLP100-245-01
Datasheet:
SLP100-245-01.pdf
Description:
SNAP LOCK PIN 0.325" NYLON NRTL
Shipping
Inventory:2,938
Comments
SLP100-245-01 Specifications
Rivet Diameter:
0.090" (2.29mm)
Rivet Length:
0.325" (8.26mm)
Head Diameter:
0.210" (5.33mm)
Head Height:
0.051" (1.30mm)
Hole Diameter:
0.098" (2.49mm)
Grip Range:
0.245" (6.22mm)