Essentra Components SLP-1-177-01
Part No.:
SLP-1-177-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
SLP-1-177-01.pdf
Description:
SNAP LOCK PIN 0.257" NYLON NRTL
Shipping
Inventory:4,450
Comments
SLP-1-177-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, SLP-1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Snap Lock Pin
Rivet Diameter:
0.090" (2.29mm)
Rivet Length:
0.257" (6.53mm)
Head Diameter:
0.210" (5.33mm)
Head Height:
0.051" (1.30mm)
Hole Diameter:
0.098" (2.49mm)
Grip Range:
0.177" (4.50mm)